בריאות ורפואה כללי

טיפולים חדשים לאסטמת העור

טיפולים חדשים לאסטמת העור

ב20 שנים האחרונות לא התחדש שום טיפול לאטופיק דרמטיטיס, הרופאים כמו גם החולים נידונו למעגל ניסיון וטעיה עם מספר הטיפולים המצומצם שעמד לרשותם, וברוב המקרים אף הסתיים בכישלון ואכזבה.

בשנים האחרונות חלה התעוררות גדולה אצל חברות התרופות ותחום הטיפול באסטמה של העור עורר עניין רב, עם עשרות פיתוחים חדשים ומחקרים של תרופות וטיפולים חדשניים לאטופיק דרמטיטיס שנמצאים בדרך.

 

אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים

מבוגרים בדרך כלל כבר ניסו את כל סוגי המשחות והטיפולים הקיימים, אחרי עשרות שנים עם המחלה, הייאוש משתלט. הורים לילדים עם אטופיק דרמטיטיס או מי שיש לו אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות, יכולים להבין את התסכול וחוסר האונים כשאין טיפול אפקטיבי להרגיע את העור.

הבשורה הגדולה לחולים הגיעה בשנת 2017 עם אישורה של תרופת הדופיקסנט (Dupixent) על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול באטופיק דרמטיטיס בינונית עד קשה אצל מבוגרים מעל גיל 18. מדובר בתרופה ביולוגית הפועלת באופן ספציפי על החלקים בעור שגורמים להתפתחות והחמרת הדלקת והגרד בעור ומטפלת בהם באופן יעיל ומרגיע.

חולים רבים לא מודעים לטיפול החדש שיכול להקל עליהם מאד ולסייע בהפחתת הגרד והקלה משמעותית בתופעות האטופיות בעור. במידה והנכם סובלים מאטופיק דרמטיטיס ברמה בינונית או קשה, מומלץ שתפנו לרופא העור שלכם כדי לבדוק אם הנכם מתאימים לטיפול הביולוגי.

האמת שהדופיקסנט עשתה כברת דרך לא קצרה בשנה וחצי מאז אישורה:
– הספיקה להיכנס לסל התרופות 2018
– מאות מטופלים כבר משתמשים בה
– השיגה הקלה בקריטריונים לקבלתה בסל 2019
– אושרה לאחרונה גם למתבגרים מגיל 12 ומעלה
– והכי חשוב אנשים מרגישים נפלא ומצוין בזכותה

 

טיפול למתבגרים עם אטופיק דרמטיטיס

גיל ההתבגרות היא התקופה הכי גרועה לחיות עם אקזמה בעור. המראה וההרגשה של פריחה ופצעים בעור ואי הנוחות המציקה של הגרד באים בשלב בו ילדים הופכים לנערים ונערות עם כל המשמעות ההתפתחותית, החברתית והאישית. לא פלא שמחקרים מצאו נטיות למחשבות אובדניות ברמה גבוהה יותר אצל חולי אטופיק דרמטיטיס, החיים קשים ומפרכים עם המחלה.

בחודש מרץ 2019 הגיעה הבשורה המשמחת: דופיקסנט אושרה למתבגרים מגיל 18 -12. זו בשורה של ממש, היות ומתבגרים רבים כבר היום זכאים לקבל את התרופה על בסיס כישלון הטיפול שניסו.

אמנם ישנן מספר תופעות לוואי, אך לפי המחקרים הן לא תופעות מערכתיות, כפי שיש סיכון בתרופות הסיסטמיות שניתנות כיום. שני התופעות המצויות בזריקת הדופיקסנט הן כאב במקום ההזרקה ודלקות עיניים שפוחתות והולכות עם התמשכות הטיפול.

 

טיפול באטופיק דרמטיטיס – דופיקסנט (dupixent)

כל אדם בישראל מגיל 12 ומעלה שטופל בתרופה סיסטמית אחת ונכשל בה (התרופה לא השיגה תוצאות של הקלה או ריפוי), זכאי לקבל טיפול בדופיקסנט (dupixent) דרך קופות החולים או הביטוח הפרטי שלו.

התהליך מתחיל בקביעת תכנית טיפול וכתיבת מרשם לדופיקסנט על ידי רופא עור (דרמטולוג) או על ידי רופא אלרגיה (אלרגולוג) בהתאם לחומרת האטופיק דרמטיטיס. שימו לב, מרשם לדופיקסנט מרופא פרטי, אינו מחייב את הקופה והינו בגדר המלצה בלבד, תוכלו לנסות לשכנע את הקופה שמגיע לכם או להשיג מרשם על בסיס ההמלצה מרופא של הקופה.

כשיש לכם את המרשם ביד, פונים לבית מרקחת להזמין את הזריקות וממתינים מספר ימים להגעתן. בשימוש ראשון (מנת העמסה) יש להזמין את האחות הארצית להדרכה על אופן ופרטי הטיפול בדופיקסנט.

למידע נוסף ופרטים על הטיפול באטופיק דרמטיטיס, אסטמה של העור, הנכם מוזמנים לבקר באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור ללמוד יותר ולהכיר את דרכי הטיפול וההתמודדות עם המחלה. כמו כן ניתן לפנות אלינו טלפונית בטלפון מספר: 08-9969970.

 

פרסום באתר: