בריאות ורפואה כללי

הכל על טיפול בסכיזופרניה

אחת ממחלות הנפש הקשות ביותר הידועות לאנושות כיום, היא הסכיזופרניה המביאה לחוסר יכולת להבחין בין מציאות ודמיון, מערפלת את האבחנה באמצעות הזיות קשות, מחשבות טורדניות, ועוד. טיפול בסכיזופרניה הוא הכרחי לא רק על מנת להצליח לאזן את האדם הסובל ממנה, אלא גם כדי לאזן את סביבתו של האדם שהופכת לעמוד תווך עבורו, בתלות קשה מאוד שכמעט בלתי אפשרי להשתחרר ממנה.

טיפול בסכיזופרניה חייב להתחיל בהקדם האפשרי

המחלה עלולה לשבש את כל תחומי החיים של האדם, ובשל כך טיפול בסכיזופרניה חייב להתחיל במהירות האפשרית, ברגע שעולה ולו החשד הקטן ביותר. התסמינים יוכלו להופיע בצורות רבות:

  • מחשבות שווא (דלוזיות) – הקשורות לרדיפה אישית של הסובל מהמחלה, על מסרים חיצוניים שנשלחו אליו אישית, דלוזיה הנוגעת לכך שהאדם חש שהוא נשלט בידי גורמים חזקים ממנו, או לחלופין שהאדם עצמו כל יכול.
  • לוצינציה – במקרה זה, חושיו של האדם מופעלים על אלמנטים שאינם קיימים ולעתים גם שאינם מציאותיים; האדם רואה דברים לנגד עיניו שאינם נמצאים, שומע קולות שאינם נשמעים, ומדבר לעתים בצורה לא ברורה וקהת חושים. המחשבה כולה מתקהה עד כדי חוסר אבחנה בין מציאות ודמיון. 
  • אפאטיות – כשהמחלה מגיעה לשלבים הכרוניים, תסמינים נוספים עלולים להופיע; אפאטיות מוחלטת, חוסר חשק, אובדן הנאה בכל התחומים בחייו של הסובל מסכיזופרניה, כל אלו פוגעים קשות בתפקודו האישי ובחייו, שכן הוא מאבד את הרצון להיות חלק מכל עשייה שהיא, מאבד עניין בתקשורת בין אישית, ועוד. 

עוברים את זה ביחד

טיפול בסכיזופרניה מתחיל באבחון מקצועי מידי פסיכיאטריים מקצועיים בלבד, כשהאבחון מתבסס על התסמינים מהם סובל המטופל ומשך הזמן בו הם מופיעים. הטיפול יינתן בהתאם לדרגת החומרה האישית לכל מטופל, כאשר במקרים קשים במיוחד לעתים אין אפשרות להצליח לאזן לחלוטין את המטופל ולשלב אותו בקהילה, למצב בו עליו לחיות במוסד פסיכיאטרי לתמיד. עם זאת, במרבית המצבים ובעיקר כאשר מצליחים לתפוס את זה בזמן, באמצעות טיפול נכון והתערבות מקצועית ניתן להשיב את המטופל לשגרת חיים מאוזנת ומלאה. לכן, ההמלצה הטובה ביותר היא לשמור על ערנות כלפי הסובבים אותנו, ולדווח גם במקרה החשד הקטן ביותר. 

דילוג לתוכן