בריאות ורפואה כללי

מהו תקן GMP קנאביס?

תקן GMP קנאביס

המונח GMP הוא אחד העקרונות החשובים ביותר בתחומי המזון והתרופות – וגם יבואניות ויצרניות הקנאביס הרפואי נדרשות לעמוד בתקן המחייב Good Manufacturing Practice, כלומר תנאי ייצור נאותים. 

מהם העקרונות העיקריים של תקן GMP?

על-מנת לקבל תקן GMP לגבי קנאביס רפואי וגם מוצרים אחרים, יש צורך להקפיד על תהליכי ייצור מוגדרים ובעיקר מבוקרים היטב, ביצוע שינויים רק אם הם נחוצים, כתיבת כל ההוראות הרלוונטיות באופן ברור, מיומנות גבוהה של עובדי הייצור, תיעוד מלא של התהליך כולל השילוח, שילוח שמונע היווצרות נזקים למוצר ואפשרות לבצע ריקול של כל המוצרים אם יש בכך צורך. 

גרסה נפוצה אחת של התקן היא ה-GMP של ארגון הבריאות העולמי, וגם ה-cGMP של האיחוד האירופי מבוסס עליה. בנוסף ישנו גם GMP של ה-FDA (מינהל המזון  והתרופות בארה"ב).

מי אחראי על בחינת תקן GMP קנאביס בישראל?

הרגישות הגבוהה של השימוש בקנאביס מחייבת תקן GMP. בישראל מופקדת על התחום היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי שבמשרד הבריאות). הדרישות הרגולטוריות השונות שמרכיבות את תקן GMP קנאביס נוגעות הן לגידול, הן לייצור, הן לאריזה, הן לאחסון, הן להפצה והן להנפקת המוצר שעשוי לחולל פלאים אצל חולים במחלות קשות.

תקן GMP לקנאביס רפואי – דגשים מיוחדים

קבלת תקן GMP לקנאביס הרפואי מחייבת תשומת לב לשורה ארוכה של פרטים ותהליכים. ביניהם: ייבוש התפרחות, הטרימינג (פעולת קיטום הענפים בתפרחות), מיון חומר הגלם ואחסון בטוח. חשוב להדגיש שהתנאים הנוקשים שמציב תקן GMP קנאביס נוגעים לכל סוגי המוצרים שמשמשים לטיפול ולהקלה על הסבל של החולים: תפרחות לצריכה בעישון, קנאביס למאכל, קנאביס רפואי במתכונת של מיצוי שמנים, סיגריות מגולגלות ועוד.

על מה חובה להקפיד במסגרת גידול סאטיביה ואינדיקה?

כדי לקבל תקן GMP קנאביס רפואי על הזנים השונים שלו ובפרט אינדיקה וסאטיביה חייב להיות מגודל תחת בקרה קפדנית. בפרט חובה להימנע משימוש בחומרי הדברה לא מאושרים, לוודא שאין זיהומים מכל סוג שהוא (פיזיקלי, מיקרוביאלי או כימי), לוודא שאין מתכות כבדות ובאופן טבעי לוודא שהמוצר הסופי מכיל את ריכוז החומר הפעיל – THC, CBD ו-CBN – בהתאם למפרט של היק"ר.

דילוג לתוכן