ספורט

מה לאכול לפני אימון?

במהלך האימון, הגוף שלנו מתאמץ מאוד וזקוק לאנרגיה תמידית. את האנרגיה הזו הוא מקבל מהמזון אותו נאכל לפני האימון. אם לא נקפיד על כך, הגוף ישתמש במאגרי האנרגיה של הגוף עד שיגמור אותם, ובמהרה אנחנו נמצא את עצמנו מתעייפים עוד לפני שהגענו למחצית האימון. אז איזה אוכל לפני אימון מומלץ לאכול ולמה?

 

המזון שנותן אנרגיה לשרירים

חלבון אמנם נותן לשרירים את האפשרות להיבנות ולהתחזק לאחר האימון, אבל הפחמימות נותנות להם את האפשרות להתאמן באופן עצים וממושך ומונעים מצב של עייפות ופציעות. הפחמימות הפשוטות מעלות את רמת הסוכר בדם באופן מהיר, נותנות לנו פרץ של אנרגיה, ולאחר מכן מורידות אותנו למטה. לעומתן, הפחמימות המלאות קשות לעיכול בעבור הגוף ולכן הסוכר בדם עולה בצורה מתונה ומאפשר תמיכה ואנרגיה בפעילות לאורך זמן.

 

איך לחלק את האכילה לפני האימון?

כאשר מדברים על אוכל אחרי אימון חשוב לעשות סדר בין הדברים ולאכול בצורה מבוקרת, נכונה ומאוזנת. כ-3 עד 4 שעות לפני האימון, חשוב לאכול ארוחה מלאה ומזינה שתכלול פחמימות מורכבות בעיקר כדי למלא את מאגרי האנרגיה וכמות סבירה של חלבון. בארוחה זו, מומלץ לדלל את כמות השומן. פחמימה מורכבת יכולה להיות אורז, פסטה, תפוח אדמה, בטטה, לחם מלא ועוד. מבחינת חלבון, ניתן לאכול עוף, הודו, פסטרמה, טונה או דג. כחצי שעה עד שעה לפני תחילת האימון, כדאי לאכול מנה אחת או שתיים של פחמימה פשוטה בעלת ערך גליקמי גבוה שתיספג בדם שלנו במהירות ויתנו את התמיכה הראשונית לגוף עד למעבר לשימוש במאגרי האנרגיה. לדוגמא, בננה ותמר, פרוסת לחם עם ריבה או דבש, דגני בוקר עם מעט חלב או יוגורט וכו'.

 

למה כדאי להימנע משומן בארוחות שלפני האימון?

בארוחה הגדולה ניתן לאכול שומן בכמות קטנה, אך בארוחה שצמודה לאימון רצוי להימנע ממנו. השומן מעכב את פינוי הקיבה ויגרום לכם להתאמן בתחושה של עומס ומלאות, ובנוסף לכך מבחינה הורמונאלית הוא מעקב את הפרשת הורמון הגדילה שמופרש בגוף לרב בחצי שעה הראשונה של האימון.

 

מהי החשיבות של ארוחה קטנה לפני אימון?

אוכל לפני אימון חייב להיכלל במרבית המקרים, אך אם האימון שלכם מתוכנן להיות באורך של עד חצי שעה, ניתן לוותר על הפחמימה הפשוטה בסמוך אליו, וכל זאת בלבד שאכלתם ארוחה מלאה בפחמימות כנדרש. אם האימון שלכם מתוכנן להיות ארוך מזה, כדאי לאכול את הפחמימה בסמוך לאימון כדי למנוע פציעות וכדי לאפשר לעצמכם להתאמן במרץ.

 

ממתקים לפני האימון – אפשר לצרוך?

ממתקים כמו סוכריות או שוקולד אינם מתאימים לפני פעילות גופנית. סוג הסוכר שלהם נספג במהירות בדם, ותוך מספר דקות אתם תחושו עייפים במקום לקבל את הבוסט האנרגטי לו אתם זקוקים.

 

דילוג לתוכן